VERNISÁŽ

Vernisáž

O hře

Hra Vernisáž je o osobní svobodě a o tom, jak tuto svobodu svazuje maloměšťácký způsob života. O tom, kvůli čemu a pro co všechno jsme schopni se této své osobní svobody vzdát. Jak si budujeme svoji vlastní totalitu uvnitř sebe. O tom, jak se z nás stávají opět „spotřebitelé“ a „sběrači“ věcí a zážitků, což paradoxně nevede k pocitu osobního i celospolečenského štěstí. O takto závažných věcech píše Havel ve své Vernisáži, aniž by možná tehdy tušil, jak umocněně bude toto téma fungovat dnes.

Jednoaktová hra Václava Havla v našem provedení klade otázku: Jak se proměnila společnost a lidé žijící v této zemi za posledních 30 let? Kam jsme došli? Jakou cestu jsme za těch 30 let svobody urazili?

O autorovi

Václav Havel (1936 - 2011)

V 60. letech 20. století působil v Divadle Na zábradlí. Jako literát se světově proslavil svými dramaty v duchu absurdního divadla, v nichž se mimo jiné zabýval tématy moci, byrokracie a jazyka, a také svým esejistickým dílem. V esejích a dopisech z vězení se vedle politických analýz zaobíral filozofickými otázkami svobody, moci a morálky. Věnoval se také experimentální poezii. První významnou divadelní hru Zahradní slavnost uvedl roku 1963, poslední hru Odcházení napsal v roce 2006.

Osoby a obsazení

Věra Barbora Vaňková
Michal Tomáš Čivrný
Bedřich Vojtěch Sehnal
 
Režie a úprava: Jaromír Hruška j. h.
Výprava a hudební plán: Jaromír Hruška j. h.
Světla: Aleš Jiroudek
Zvuk: Martin Prášil
Text sleduje: Alena Bártová
Délka představení 50 minut. V průběhu představení se na jevišti používají, jako nezbytné rekvizity, zapálené cigarety.
Práva k provozování tohoto díla zatupuje DILIA, divadelní, literární, audiovizuální agentura, z. s.

Přehlídky a ocenění

S představením jsme se zatím neúčastnili žádné z přehlídek.

Napsali o nás

Havlovou Vernisáží zahájili festival

Na webové verzi Nymburského deníku se píše o zahájení naší přehlídky Libický divadelní podzim a také o premiéře inscenace Vernisáž pod režijním vedením Jaromíra Hrušky. Celý článek si můžete přečíst ZDE

Fotogalerie