Jenom herec

JENOM HEREC

Premiéra: 16. 11. 2019

O hře

Eduard Vojan (1853-1920), český herec světového významu, zakladatel moderního českého herectví, založeného na hlubokém psychologickém prožití ztvárňované postavy, o sobě skromně prohlásil: „Jsem jenom herec“. Jeho ostrý, trochu zastřený hlas ho vedl k důrazu na mimiku a hru celého těla. Sám také přiznal, že divadlo a být na jevišti, je pro něj přímo posedlost. Mnoho divadelních spolků nese jeho jméno. V roce 1969 tak učinili i libičtí ochotníci. Právě k tomuto jubileu napsal Jiří Hlávka monodrama sestavené ze střípků ze života E. Vojana.

O autorovi

Jiří Hlávka (1944 – 2024)

Na prkna, která znamenají „svět“ vstoupil již v šesti letech. Po rocích „hraní“ ve školních souborech se jako čtrnáctiletý dostal do „vysoké školy“ amatérského divadla – do Malého divadla při ústecké Setuze, kde se pod vedením takových kolegů jako byl Vladimír Sahula či Eva Čejchanová učil, co to je brát ochotničinu úplně vážně. Jejich základní věta zněla, že divadlo je JENOM dobré nebo špatné! Zde také poprvé napsal a režíroval svou jevištní prvotinu – westernmuzikál podle J. R. Picka „Ruce vzhůru, boys“. Strávil zde hraním, režírováním a vším, co k práci v takovém souboru patří, 20 let. Další roky pak v jiných souborech, nakonec 25 let v D3 Karlovy Vary. V DS Vojan Libice působí od roku 1999. Za celou dobu dosavadního působení má za sebou více než 30 režií, např. Balada z hadrů, Ze Života hmyzu, Zavraždění svaté Celestýny a mnoha pohádek. Rolí a roliček odehrál již kolem stovky – dodnes je má rád všechny. Věnuje se také monodramatu a monologům, se kterými se velmi často účastnil soutěží Pohárku SČDO či přehlídky Divadlo jednoho herce.

Osoby a obsazení

Eduard VojanJiří Hlávka
Nejvyšší soudceJiří Hlávka
 
RežieJiří Hlávka
Scéna a světlaFrantišek Svoboda
ZvukJaromír Rezek

Délka představení 50 minut

Fotogalerie

Přehlídky a ocenění

Ve dnech 12. – 13. 6. 2021 proběhlo v Sousedském domě východočeského Miletína již 19. Miletínské divadelní jaro, krajská postupová přehlídka venkovských divadelních souborů. Lektorský sbor ohodnotil Jiřího Hlávku čestným uznáním za herecký výkon.