POPELKA: BYLO NEBYLO?

Premiéra: 10. 12. 2023

O hře

Musí Popelka Krále vždy zaujmout jen svou krásou? Musí Popelce vždy vše spadnout do klína bez vlastního přičinění jen proto, že má těžký život?

Rodinné představení, ve kterém si na své přijde nejen dětský divák, ale i jeho dospělý doprovod. Vhodné pro děti od 6 let.

Historické okénko

Kdo z nás by neznal krásný a romanticky laděný příběh o Popelce. Odkud se ale vzal, kdy se objevil? Krátkým pohledem do historie zjistíme, že tento motiv se objevuje už od desátého století v mnoha variantách. První záznamy patří někam do Číny nebo Egypta. Příběh pak v průběhu staletí prošel mnoha obměnami. Snad nejznámější verze Popelky pochází z pera německých bratří Grimmů, kteří jak známo ve svých zpracováních nešetřili násilím.

V Čechách se tohoto příběhu chopila po svém spisovatelka Božena Němcová. A v dalších desetiletích se pak pohádka O Popelce dočkala nejen dalších úprav, ale i různých divadelních a rozhlasových a televizních dramatizací. Nejznámější české filmové zpracování nese název Tři oříšky pro Popelku. A premiéra se uskutečnila právě před padesáti lety, tedy 1. listopadu 1973. Hlavních rolí se v režii Václava Vorlíčka tehdy ujala Libuše Šafránková a Pavel Trávníček. Příběh Popelky patří i do historie libického amatérského divadla. V roce 1965 sehrál Popelku Divadelní kroužek Československého svazu mládeže. Režie se ujal Jaroslav Vondruška a uvedení se stalo impulsem k obnovení ochotnické činnosti v obci.

Do historie amatérského divadla v Libici n. C. se Popelka po 58 letech zapíše podruhé, tentokrát s podtitulem „Bylo nebylo?“, který již sám o sobě avizuje, že nepůjde o klasické zpracování nýbrž nabídne hravý a především aktualizovaný pohled na tento jinak všemi známý příběh.

O autorovi

Tomáš Čivrný (1997)

Na divadelní prkna vstoupil ve svých 15 letech v pohádce Čarovný kámen (2013) pod režijním vedením Jaroslava Vondrušky. Od té doby stihl nastudovat mnoho rolí. Z titulních stojí za zmínku všudypřítomný sluha Felix z komedie Slaměný klobouk (2019), role Michala z absurdního dramatu Vernisáž (2020) či úplně nejnověji role Roberta v komedii A do pyžam (2023). Nejen za tyto role získal ceny a čestná uznání na různých přehlídkách po celé ČR. Jeho scenáristická a režijní prvotina – Pohádky do hajan (2017) – byla oceněna na přehlídce v Sadské, a to čestným uznáním za text a výpravu. Inscenace byla zároveň doporučena do off-programu festivalu Jiráskův Hronov. V roce 2020 založil portál Divadelník.cz, který skrze rozhovory pravidelně informuje o dění ve světě amatérského divadla. Je držitelem Zlatého odznaku SČDO za dosavadní zásluhy o rozvoj amatérského divadla.

Osoby a obsazení

ŠAŠEKOndřej Růžička
RÁDCERadim Pohořalý
KRÁLVojtěch Sehnal
MACECHAMarcela Zajíčková
ŽANETAŽaneta Bergmanová
POPELKAVeronika Mňoučková
LESNÍ KRÁLOVNA A ZORAEliška Nováková
LESNÍ KRÁLOVNA A DORABarbora Stuchlíková
Text a režie:Tomáš Čivrný
 
Návrh scény a kostýmů:Tomáš Čivrný
Realizace scény a kostýmů:kolektiv
Světla a zvuk:Jakub Starý
Martin Prášil,
Jaromír Rezek
Text sleduje:Alena Bártová

Délka představení 60 minut.

Fotogalerie

Přehlídky a ocenění

S inscenací jsme se zatím neúčastnili žádné přehlídky.