ALMANACH DS VOJAN 50 LET - kapitola devátá

PŘÍBĚH DOTEKŮ S JIRÁSKOVÝM HRONOVEM

Ke snům snad každého českého ochotníka patří aktivní účast na festivalu Jiráskův Hronov – nejstarší divadelní přehlídce v Evropě a pravděpodobně i na světě. Ale každému se takové představy nemusí vyplnit. Soubor Vojan úrovní svých inscenací několikrát dokázal, že patří mezi vyspělé kolektivy, a pětkrát ve své historii byl zařazen do hlavního programu festivalu. Stalo se tak na základě předchozích úspěchů na národních přehlídkách amatérského divadla.

Poprvé to bylo v roce 1996 se situační komedií Blázinec v prvním poschodí v režii Jaroslava Vondrušky a později i zkušeného režiséra Vladimíra Dědka z Mělníka. Dvě představení na jevišti Jiráskova divadla se opravdu vydařila. Soubor měl tehdy čest podílet se také na závěrečném slavnostním ceremoniálu na hronovském náměstí.

Druhý dotek s festivalem je spojen s komedií Miroslava Horníčka Dva muži v šachu v režii Vladimíra Dědka. Účasti na festivalu předcházelo vítězství na národní přehlídce Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou v roce 1999. Do Hronova tedy soubor zamířil o rok později a shodou okolností se jednalo o jubilejní 70. ročník s mezinárodní účastí. Záštitu nad ním tehdy převzal prezident Václav Havel. Soubor byl uvítán ve čtvrtek 17. srpna 2000 na venkovních schodech Jiráskova divadla. Další den se dvakrát představil v zmíněné komedii. 

Třetí dotek byl věnován hlavně dětskému hronovskému publiku. Už více než jedenáct let je v programové nabídce Vojanu pohádka Vlastimila Pešky Měla babka čtyři jabka. Hravé příběhy s písničkami se objevily v Hronově dvakrát. Poprvé tomu bylo v srpnu roku 2008, kdy je pořadatelé zařadili do doplňkového programu festivalu. Zdejší letní amfiteátr dvakrát zcela zaplnili malí i velcí diváci a potlesk nebral konce. Druhému účinkování, tentokrát v hlavním programu, předcházel úspěch na Celostátní přehlídce amatérského divadla pro děti a mládež Popelka Rakovník 2008. Odborná porota ocenila suverénně zvládnutou režii Jaroslava Vondrušky, sehranost hereckého kolektivu a zdařilé scénografické řešení, včetně velkých loutek – manekýn, které bylo pro celkové vyznění inscenace určující. Pohádka se dočkala přímé nominace do programu 79. ročníku Jiráskova Hronova. Na jevišti hronovské sokolovny byla uvedena vždy dvě představení v dnech 6. a 7. srpna 2009.

Počtvrté zavítal DS Vojan do Hronova v roce 2011. Koncem listopadu 2010 proběhl ve Znojmě devátý ročník Národní přehlídky seniorského divadla. Vojan byl zařazen do konkurence šesti ochotnických kolektivů s francouzskou komedií Prázdniny snů. Odborná porota doporučila inscenaci do programu Jiráskova Hronova v roce 2011. Následně pak programová rada 81. ročníku Jiráskova Hronova zařadila Prázdniny snů do hlavního programu. Komedie byla uvedena dvakrát 7. srpna 2011 v sále Josefa Čapka.

Pátý dotek se uskutečnil prostřednictvím divadla jednoho herce. Do Mekky ochotnického divadla zamířil začátkem srpna 2017 Jiří Hlávka – herec, dramatizátor a režisér v jedné osobě. V roce 2015 mělo premiéru jeho monodrama nazvané Co vyprávěl Sepp Jörgen. Jednalo se o autorské zpracování vrcholného díla Viktora Dyka Krysař. Jiří Hlávka uspěl nejprve v roce 2015 na Národní přehlídce divadla jednoho herce v Kaznějově a odvezl si doporučení pro účast v Hronově, ale pořadatelé ho do programu nezařadili. O rok později se Sepp objevil na listopadové Národní přehlídce seniorského divadla v České Třebové. Tady už byl Jiří Hlávka nominován k přímému postupu do hlavního programu 87. ročníku Jiráskova Hronova. 

Doplňkový program 88. ročníku Jiráskova Hronova byl obohacen autorskou pohádkou Tomáše Čivrného, který se ujal i režie. Pohádky do hajan byly zařazeny do odpoledního programu ve čtvrtek 9. srpna 2018.

AKTUALIZACE 2023: Od posledního doteku, který almanach popsal, jsme přidaly celkem tři další. V roce 2021 se v hlavním programu objevila naše komedie Slaměný klobouk. V roce 2022 pak dokonce dvě inscenace v jednom ročníku – jednoaktovka Vernisáž a komedie Popel a pálenka.

Ve středu 1. 11. 2023 v 18:00 vychází na našem webu kapitola desátá – PŘÍBĚH ÚČASTI NA FESTIVALU ESTIVADES V MARCHE-EN-FAMENNE.


Autoři textů v almanachu mapující 50 let činnosti DS VOJAN (1969 – 2019): 
Milan Čejka, Jana Čejková, Mgr. Michaela Jílková, Mgr. Libuše Stráníková, Ing. Jaroslav Vondruška, Helena Vondrušková                                   

Jazyková úprava: Mgr. Helena Stráníková, Ph.D., Mgr. Libuše Stráníková
Návrh obálky a ilustrace: Mgr. Petr Kolínský

Foto: archív DS Vojan a Jaroslav Vondruška DiS.

Almanach vznikl za finančního přispění Středočeského kraje a Obce Libice nad Cidlinou.