ALMANACH – KAPITOLA Č. 3: Příběh pohádky Měla babka čtyři jabka

PŘÍBĚH POHÁDKY MĚLA BABKA ČTYŘI JABKA

Když se zrodil nápad připravit pohádku Vlastimila Pešky Měla babka čtyři jabka patrně nikdo netušil, že se jedná o hru, která se nesmazatelně zapíše do historie souboru. Režisér, skladatel a herec brněnského Divadla Radost Vlastimil Peška napsal „Babku“ v roce 1994. Autor vše „ušil na míru“ brněnskému souboru, který má svoji poetiku a svůj osobitý styl.

Autor schválil režisérovi Jaroslavu Vondruškovi jeho razantní úpravy, a tak se mohlo na počátku roku 2007 začít zkoušet. Jednoduchou scénu a nápaditost pestrobarevných loutek zvířátek od Lucie Auerswaldové-Babákové obdivují odborníci i diváci. Veselé příběhy nazvané O koblížkovi, O zlé koze, O veliké řepě a krátké povídání O dědečkovi a jeho kožíšku hraje osm herců s velkými látkovými loutkami, tzv. manekýnami. Zkušenosti s loutkoherectvím soubor neměl, proto přizval ke spolupráci na několik zkoušek bývalého dramaturga Divadla Drak Hradec Králové Vladimíra Zajíce. Pohádka je doplněna známými melodickými písničkami.

Za trochu zvláštní lze považovat skutečnost, že předpremiéra nebyla v Libici n. C., ale 14. září 2007 u českých krajanů v chorvatském Daruvaru. V domácím prostředí pohádku soubor poprvé nabídl 3. listopadu 2007.

V březnu 2008 zavítal DS Vojan na přehlídku Třešťské divadelní jaro a odvezl si postup na národní festival Popelka v Rakovníku. Záběry z pohádky se dokonce objevily v krátké reportáži České televize. Účast na Klicperových divadelních dnech 2008 v Sadské přinesla pohádce doporučení na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim do Vysokého nad Jizerou. V srpnu 2008 se „Babka“ dostala mezi doplňkové pořady Jiráskova Hronova. V srpnu 2009 se už zařadila do hlavního programu této přehlídky, a to díky přímé nominaci z festivalu v Rakovníku.

Od těch dob se příběhy zvířátek hrály a stále hrají na mnoha místech v celé České republice. V letech 2011 a 2012 byla „Babka“ uvedena v České škole J. A. Komenského ve Vídni. V letech 2009 a 2017 se znovu vrátila i ke krajanům do Chorvatska.

Inscenace se dočkala více než stovky repríz a dá se předpokládat, že jich má ještě hodně před sebou. Na všech hercích je vidět, že pohádku stále hrají s obrovskou chutí a s radostí. Největší odměnou jsou pro ně vždy úsměvy a rozzářené dětské oči.

AKTUALIZACE 2023: V jednotlivých rolích se vystřídalo 21 herců (některé postavy mají více alternací). Bez alternace a při všech reprízách je pouze Helena Vondrušková.

V pondělí 1. 5. 2023 v 18:00 vychází na našem webu kapitola čtvrtá – Příběh spolupráce s režisérem Mgr. Janem P. Schmidtem.


Autoři textů v almanachu mapující 50 let činnosti DS VOJAN (1969 – 2019): 
Milan Čejka, Jana Čejková, Mgr. Michaela Jílková, Mgr. Libuše Stráníková, Ing. Jaroslav Vondruška, Helena Vondrušková                                   

Jazyková úprava: Mgr. Helena Stráníková, Ph.D., Mgr. Libuše Stráníková
Návrh obálky a ilustrace: Mgr. Petr Kolínský

Foto: archív DS Vojan a Jaroslav Vondruška DiS.

Almanach vznikl za finančního přispění Středočeského kraje a Obce Libice nad Cidlinou.