Do historie spolku Vojan patří už více než dvacet let zájezdy k českým krajanům v Chorvatsku. A naopak přátelé z města Daruvar byli zase vítáni v Libici n. C. První hlubší kontakty s krajany navázal v roce 1995 režisér Vladimír Dědek z Mělníka. Metodicky pomáhal s realizací divadelních inscenací nejen v Daruvaru, ale i v okolních Českých besedách. V letech 2013 a 2016 navázal na jeho práci režisér Vojanu Jaroslav Vondruška.
Centrem krajanského života je město Daruvar, ležící v západní Slavonii. Najdeme tady českou základní školu J. A. Komenského a mateřskou školu s názvem Ferda Mravenec. Krajané jsou sdruženi ve Svazu Čechů v Republice Chorvatsko a pak v jednotlivých Českých besedách. V českém jazyce vychází týdeník Jednota a pro děti Dětský koutek. Krajané se po mnoha stránkách snaží udržovat staré české tradice a zvyky. Jsou velmi srdeční a pohostinní, o čemž nás přesvědčili hned při prvním zájezdu v roce 1996, kdy jsme k nim přijeli s komedií Blázinec v prvním poschodí.
Od 9. do 15. listopadu 1996 jsme hráli „Blázinec“ v pěti různých místech (Rijeka, Záhřeb, Končenice, Bjelovar, Daruvar). Všude s velkým úspěchem a pro nás s nezapomenutelnými zážitky. Například v Rijece krásný výhled z kulturního domu na lodě kotvící v přístavu, v Končenicích výborný rybí guláš, který vařili v kotli na dvoře kulturního domu, v Bjelovaru tak nabitý sál, že příchozí paní chtěla s námi sedět v hracím prostoru, protože jedině tam bylo ještě místo. Byly ale i zážitky pro nás šokující. Naše hostování se uskutečnilo rok po skončení chorvatské války za nezávislost. Viděli jsme rozstřílené domy, díry po granátech, zničené lázeňské městečko Lipik, pomníky padlých, většinou mladých mužů. Slyšeli jsme vyprávění přímých účastníků boje a také vděk za to, že jsme my Češi pomohli našim krajanům a hlavně jejich dětem.
Za čtyři roky jsme byli opět pozváni na turné po Českých besedách. Od 12. 2. do 19. 2. 2000 jsme zahráli sedmkrát hru Dva muži v šachu. Kromě již navštívených míst Rijeka, Záhřeb, Daruvar, Končenice jsme poznali Horní Daruvar, Ivanovo Selo a Bjeliševec. Rozdávali jsme radost a naši krajané s chutí poslouchali český jazyk. Nikde nechybělo bohaté pohoštění, zpěv a povídání o divadle. Toto se opakovalo při každé další návštěvě.
Třetí cesta do Chorvatska byla spojena s kratším rekreačním pobytem u moře v severní Dalmácii. Bylo září 2005, moře už bylo chladné, ale my jsme si ho jako jediní užívali. Po prohlídce města Šibenik jsme 29. září 2005 odjeli do Daruvaru, abychom zde uvedli novou komedii Oskar a pohádku Pasáček vepřů. Druhý den totéž viděli diváci v Končenicích. Na zpáteční cestě (1. října 2005) jsme se zastavili u přátel v Záhřebu a zahráli Oskara.
Uplynuly dva roky a Vojan se opět vydává na cestu, tentokrát s komedií Lakomec a pohádkou Měla babka čtyři jabka. Od 13. 9. do 15. 9. 2007 jsme hostovali v Daruvaru, Končenicích a poprvé v historickém městě Sisak.
Páté pozvání přišlo v roce 2009. Od 24. do 27. září 2009 jsme uvedli komedii Prázdniny snů a znovu pohádku Měla babka čtyři jabka v Daruvaru, Končenicích, Sisaku a Virovitici (nová „štace“ u maďarských hranic).
Začátkem října roku 2013 se uskutečnil zájezd s komedií Půldruhé hodiny zpoždění, kterou nastudoval režisér Milan Schejbal s Helenou a Jaroslavem Vondruškovými. Od 3. do 5. října 2013 ji viděli diváci v Daruvaru a Sisaku. Poprvé zavítal soubor do Daruvarského Brestova.
Komedii Nevěsta k pohledání jsme hráli v Daruvaru 28. září 2017. Bylo to v roce, kdy si krajané připomínali 110. výročí založení daruvarské České besedy. Velmi žádána byla pohádka Měla babka čtyři jabka, proto jsme ji (od 28. 9. do 30. 9. 2017) znovu zahráli dětem v Končenicích, Daruvaru a Virovitici. Jaroslav Brendl stačil nabídnout studentům českého oddělení daruvarského gymnázia hodinu klasické poezie. Dlouhá léta nejen divadelního přátelství, ale skvělých mezilidských vztahů připomněla výstavka fotografií a dalších dokumentů v Českém domě v Daruvaru. K dobré náladě přispěl nejen dostatek jídla a pití, ale i zpěv českých lidových písniček při společenském setkání s místním souborem Sebranka. Hostitelé vyhověli našemu přání a provedli nás lázeňským městem Lipik. Nechyběla ani návštěva známého hřebčína. V lázeňském městě Daruvar bylo pro nás vždy velkým potěšením vykoupat se ve venkovních termálních bazénech.
Při všech zájezdech probíhalo srdečné a přátelské setkání v prostorách Svazu Čechů v Republice Chorvatsko. Stejně příjemná byla i přijetí zástupců souboru na daruvarské radnici.
Tady dvaadvacetiletý příběh oboustranných návštěv a setkávání zatím končí. Na hodnotném příběhu utkaném z přátelství a důvěry se organizačně z české strany podílela především Helena Vondrušková, z té chorvatské pak Libuše Stráníková. Na další generaci ochotníků bude záležet, jestli historie vzájemných vztahů bude pokračovat.
V pátek 1. 9. 2023 v 18:00 vychází na našem webu kapitola osmá – o Krakonošově divadelním podzimu.
Autoři textů v almanachu mapující 50 let činnosti DS VOJAN (1969 – 2019):
Milan Čejka, Jana Čejková, Mgr. Michaela Jílková, Mgr. Libuše Stráníková, Ing. Jaroslav Vondruška, Helena Vondrušková
Jazyková úprava: Mgr. Helena Stráníková, Ph.D., Mgr. Libuše Stráníková
Návrh obálky a ilustrace: Mgr. Petr Kolínský
Foto: archív DS Vojan a Jaroslav Vondruška DiS.
Almanach vznikl za finančního přispění Středočeského kraje a Obce Libice nad Cidlinou.