Almanach DS VOJAN 50 let - Milan Schejbal

SPOLUPRÁCE S REŽISÉREM MILANEM SCHEJBALEM

Náš spolek měl štěstí na osobnosti, které mu pomáhaly. Vedle Jana P. Schmidta a Vladimíra Dědka to je, do třetice všeho dobrého, Milan Schejbal. V současné době je uměleckým šéfem a režisérem Divadla A. Dvořáka v Příbrami, pedagogem DAMU, lektorem a porotcem řady seminářů a přehlídek amatérského divadla, členem* odborné rady NIPOS – ARTAMA pro amatérské činoherní divadlo. Na profesionálních scénách působí od začátku devadesátých let, jako režisér například v Klicperově divadle v Hradci Králové a v Městském divadle v Mostě. Dvanáct let (1994–2006) byl uměleckým šéfem a režisérem Divadla ABC v Praze. Hostoval a hostuje v mnoha českých divadlech. 

Pro nás ochotníky je ale důležité, že má rád amatérské divadlo. On sám dlouho hrál i režíroval v pražském amatérském souboru Anebdivadlo. V ochotnickém světě je znám od Aše po Slavičín, od Vysokého nad Jizerou po České Budějovice. My jsme se s Milanem potkali už na poděbradském FEMADu, ale bližší seznámení nastalo až na přehlídkách ve Vysokém n. J. a v Rakovníku. Shodli jsme se na tom, že máme rádi především komedie. Naše setkávání brzy přerostlo v přátelství a kamarádství. Věděli jsme, že je hodně zaneprázdněn, přesto jsme ho jednou požádali, aby se přijel podívat k nám do Libice n. C. na rozpracovanou komedii Oskar a řekl nám, co by se ještě dalo vylepšit. Od té doby je naším dobrým poradcem a víme, že jako kamarád nám řekne postřehy nejen pozitivní, ale hlavně i ty negativní. 

Psal se rok 2011 a my jsme stále hledali režiséra, který by s naším souborem nastudoval komedii Půldruhé hodiny zpoždění, až jsme se jednoho dne odvážili požádat Milana Schejbala. On souhlasil a po půl roce krásné spolupráce s Milanem došlo k premiéře (22. 4. 2012). Ze začátku jsme měli z Milana trému, ale ta brzy opadla. Jen jsme si dávali pozor, abychom neřekli větu: „Já to cítím jinak…“ Všichni herci vědí, že to Milan nesnáší. Několikrát pronesl: „Prosím tě, nehraj!“, ale nikdy neřekl: „Tobě to sluší.“ A to bylo moc dobře, protože u Milana má věta opačný význam. Hodně jsme se od Milana na této komedii naučili a za to jsme mu velmi vděční. Velké poděkování směřuje i k jeho ženě Pavlíně, která dramaturgicky upravila text. 

Jak jsme v úvodu zmínili, je velké štěstí potkat lidi, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu jako my. Velkým přáním členů Vojanu je, aby přátelství s Pavlínou a Milanem Schejbalovými trvalo ještě hodně dlouho. Stále se ještě máme od nich co učit.

*Text vznikal kolem roku 2018, kdy byl Milan Schejbal členem odborné rady. Nyní v radě zastává pozici předsedy.

V úterý 1. 8. 2023 v 18:00 vychází na našem webu kapitola sedmá – O divadelním setkávání s českými krajany v Chorvatsku.


Autoři textů v almanachu mapující 50 let činnosti DS VOJAN (1969 – 2019): 
Milan Čejka, Jana Čejková, Mgr. Michaela Jílková, Mgr. Libuše Stráníková, Ing. Jaroslav Vondruška, Helena Vondrušková                                   

Jazyková úprava: Mgr. Helena Stráníková, Ph.D., Mgr. Libuše Stráníková
Návrh obálky a ilustrace: Mgr. Petr Kolínský

Foto: archív DS Vojan a Jaroslav Vondruška DiS.

Almanach vznikl za finančního přispění Středočeského kraje a Obce Libice nad Cidlinou.