ALMANACH – KAPITOLA Č. 5: Příběh spolupráce s Vladimírem Dědkem

SPOLUPRÁCE S REŽISÉREM VLADIMÍREM DĚDKEM

Do historie souboru patří i výrazná osobnost herce, a především skvělého režiséra Vladimíra Dědka (6. 12. 1934 – 30. 9. 2000). Jeho spolupráce s Vojanem netrvala dlouho, ale byla podstatná a důležitá. Podle vzpomínek řady přátel ho přivedl k divadlu už v dětství jeho tatínek, ochotnický režisér ve Všetatech. Když se Vladimír oženil, zapojil se do souboru Mácha v Mšeně. Dalším jeho působištěm se stal Mělník. Ovšem po roce 1968 mu bylo působení v tomto souboru zakázáno. Na divadlo však nezanevřel a jeho doménou se stal soubor ve Vysoké Libni. Časem se mohl vrátit do Mělníka a vytvořit i zde řadu skvělých her. 

28. dubna 1995 se přijel Vladimír podívat do Libice n. C. na naši novou premiéru Blázinec v prvním poschodí. Na otázku režiséra inscenace Jaroslava Vondrušky, zda by mu pomohl dodělat situace, které on jako herec na jevišti nevidí, odpověděl: „Je to velmi slušně rozdělané, stojí to za to dodělat. Rád ti pomůžu.“ Hodně hodin jsme ještě s Vláďou věnovali „Blázinci“. A vyplatilo se to. Vznikla inscenace, která v říjnu 1995 zvítězila na národní přehlídce ve Vysokém n. J. a našemu spolku poprvé otevřela cestu na vysněný Jiráskův Hronov (10. 8. 1996). Navíc, díky Vláďovi, začala touto komedií spolupráce s českými krajany v Chorvatsku, kde působil jako lektor ochotnického divadla v Daruvaru a okolí. 

V prosinci 1998 se začalo se zkoušením komedie Dva muži v šachu v režii Vladimíra Dědka. Pracovat pod laskavým vedením Vládi byla radost. Jeho desetihodinové zkoušky jsou nezapomenutelné. Stejně tak jeho průpovídka: „Hlad je až za tři dny, teď je to jen chuť k jídlu. Zkoušíme dál.“ Hra se po úspěchu na národní přehlídce ve Vysokém n. J. objevila 18. 8. 2000 na „prknech“ Jiráskova divadla v Hronově. Vojan s ní zavítal ke krajanům do Chorvatska a na mezinárodní divadelní festival v Belgii. Rok 2000 byl pro Vojan rokem hektickým. Díky Vláďovi byl plný krásných divadelních zážitků s hrou Dva muži v šachu. Byl ale také rokem smutným. 

Poslední chvíle tohoto vzácného činorodého člověka jsou spojeny právě s Libicí nad Cidlinou. Jen krátce sem zavítal na podzimní festival FEMAD. Přijel, aby zařídil, co slíbil, vypadal už ale dost unaveně. Na otázku, proč přesto vážil cestu do Libice, odpověděl: „Přece jsem vám slíbil, že přijedu, a hlavně, chtěl jsem vás vidět.“ 30. září 2000 se vydal domů do Mělníka, ale tam už nedojel.

V paměti nám zůstaly skutky, jednání a velký příklad Vládi Dědka jako člověka, kamaráda i jako oddaného divadelníka.

V sobotu 1. 7. 2023 v 18:00 vychází na našem webu kapitola šestá – Příběh spolupráce s režisérem doc. Mgr. Milanem Schejbalem


Autoři textů v almanachu mapující 50 let činnosti DS VOJAN (1969 – 2019): 
Milan Čejka, Jana Čejková, Mgr. Michaela Jílková, Mgr. Libuše Stráníková, Ing. Jaroslav Vondruška, Helena Vondrušková                                   

Jazyková úprava: Mgr. Helena Stráníková, Ph.D., Mgr. Libuše Stráníková
Návrh obálky a ilustrace: Mgr. Petr Kolínský

Foto: archív DS Vojan a Jaroslav Vondruška DiS.

Almanach vznikl za finančního přispění Středočeského kraje a Obce Libice nad Cidlinou.